Leczenie kanałowe uznawane za jedno z najtrudniejszych zabiegów w stomatologii, wymaga doskonałego sprzętu i wykształconego chirurga szczękowego. O tym, że normalne leczenie zachowawcze nie wystarczy, może informować silny ból zęba, inna barwa, przesadna wrażliwość albo obrzęk czy stan zapalny. W przypadku występowania pierwszych symptomów, powinno się bezzwłocznie pójść do stomatologa, by był w stanie zadecydować, który sposób leczenia okaże się właściwy. Z reguły bywa tak, że leczenie kanałowe to ostateczna możliwość uratowania bardzo zniszczonego zęba.
Endodonta, jaki przeprowadza leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, dzięki któremu zabieg jest absolutnie precyzyjny. Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog endodonta może drobiazgowo przejrzeć nadpsutą przez bakterie miazgę zębową i zdecydować, jak wielką część zęba będzie musiał oczyścić.
W przypadku, gdy infekcja jest rozwinięta, najlepiej pomyśleć o zgłoszeniu się do leczenia kanałowego. Inaczej jedynym sposobem będzie całkowite usunięcie zęba. Dziurę po wyrwanym zębie należy jak najszybciej uzupełnić, aby nie narażać się na powstawanie następnych dolegliwości jamy ustnej. To natomiast pociąga za sobą nowe wydatki – przez konieczność zakupu protezy albo wszczepienia implantu.
Leczenia kanałowego nie trzeba się obawiać, ponieważ odbywa się pod efektywnym miejscowym znieczuleniem.
Comments