top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraStomatologia Toruń

Czy dziąsła mogą boleć?


czemu bolą mnie dziąsła? co radzi dentysta?

Powodów bólu dziąseł może być wiele, jednak nie wolno ich bagatelizować. Pacjenci często umawiają się na konsultację w gabinecie dentystycznym dopiero w chwili trudnego do zniesienia bólu zębów. Do stomatologa trzeba zapisać się też, kiedy bolą dziąsła.

Ból dziąsła z reguły pojawia się obok obrzęku, zaczerwienienia, a nawet krwawienia. Przeważnie lekceważymy te znaki, zrzucając winę na urażenie się szczoteczką , niestety takie objawy mogą być oznaką większego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może prowadzić do zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych albo osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na powstawanie paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.

Zwykle zapalenia powstają w wyniku podrażnień, przez niewłaściwe lub niedokładne mycie zębów lub używanie nici stomatologicznych. Gromadząca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, jakie mogą wywołać stan zapalny. Zdarza się, że dolegliwości bólowe powstają również na skutek urazu (np. uderzenia), używania źle dobranych protez, a także u kobiet w ciąży.

Łatwym sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, łagodzące płukanki czy żele sprzedawane w aptekach. W wielu przypadkach zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się bardzo długo, powinno się bardzo szybko zobaczyć się ze stomatologiem. Wizyta w klinice stomatologicznej oraz podjęcie leczenia usunie ból na dobre.

4 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page