Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Noszenie aparatu na zęby, choć przynosi wspaniałe rezultaty, nie jest ostatecznym narzędziem, eliminowania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla pełnego efektu, zwykle po przeprowadzeniu leczenia aparatem ortodontycznym, używa się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego podstawowym przeznaczeniem jest podtrzymanie rezultatów wypracowanych przez wcześniej założony aparat na zęby. Bywa tak, że część zębów może przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieprawidłowe miejsca, z tego względu, by zapobiec temu procesowi, warto założyć aparat retencyjny.
O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, decyduje ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak bywa również tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na ponowne przesuwanie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek i wynikające z tego wyżynanie się kolejnych zębów w przypadku mniejszych pacjentów.
Noszenie retainera daje pewność, że wynik leczenia ortodontycznego będzie trwały, a skorygowane zęby, zostaną na dobrych miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, muszą pamiętać o porządnej i solidnej pielęgnacji jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka oraz konsultacja lekarza ortodonty.
Comentarios