Dentysta zwykle dobiera sposób leczenia, żeby jak najbardziej oszczędzić zęby pacjenta, ale zdarza się tak, że ekstrakcja zęba jest jedynym możliwym wyjściem z kłopotu pacjenta. W takiej sytuacji bezwzględnie powinno trzymać się wytycznych dentysty. To bardzo ważne, by nie doprowadzić do komplikacji, a czas gojenia przebiegał szybko i bezpiecznie.
Po pierwsze należy według zaleceń tamować krwawienie, przygryzając osłaniający ranę jałowy gazik. Co więcej trzeba uważać, ze środkami przeciwbólowymi. Znieczulenie traci siłę niewiele od momentu zabiegu, a ból może okazać się dokuczliwy. W tej sytuacji trzeba bez wyjątku trzymać się wytycznych stomatologa, z uwagi na to, że niewłaściwe branie leków może być groźne dla zdrowia.
Po powrocie do domu najlepiej stosować chłodny okład, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się opuchlizny. Jeśli chodzi o przyjmowanie jedzenia, przez początkowe dwie godziny nie wolno przyjmować pokarmów i płynów. Po upływie dwóch – trzech można przełknąć coś lekkiego, zwłaszcza w formie papkowatej lub płynnej. Nie wolno jeść chrupkich i twardych lub pikantnych i gorących potraw. Jeśli pacjent pali papierosy lepiej odrzucić je na parę dni, z uwagi na to, że utrudniają gojenie się rany.
Dentyści zalecają, żeby w 1 dobie od chwili zabiegu wyrwania zęba, nie płukać ze zbyt dużą siłą ust. Miejsce zabiegu osłania skrzep, którego wypłukanie mogłoby spowodować otwarcie rany. To wywołuje nieprzyjemny, dokuczliwy ból i dojście dla bakterii. Równie mocno trzeba uważać w czasie szczotkowania.
Comentários